Toczeń, najbardziej mają bardzo łagodną ścieżkę

Toczeń, bardziej znany jako układowy toczeń rumieniowaty (SLE) jest chorobą autoimmunologiczną, która charakteryzuje się między innymi przez obecność autoprzeciwciał (przeciwciał skierowanych przeciw białkom naszego ciała) . Wpływa na wszystkie rasy, nawet jeśli czarna rasa cierpi na poważny SLE.

Choroba ma wyraźne upodobanie do płci żeńskiej i 9 kobiet cierpi z powodu każdego mężczyzny . Wiek zachorowania jest również charakterystyczny, jak gdyby można było to zrobić w każdym wieku, zwykle rozpoczynając pod koniec pierwszej dekady drugiego lub trzeciego (18-35 lat).

Przyczyny tocznia

Jak wszystkie choroby autoimmunologiczne, nie ma jednego czynnika, który powoduje toczeń . U źródła SLE uwarunkowane są czynniki genetyczne, infekcyjne, hormonalne i prawdopodobnie egzogenne (środowiskowe). Choroba rozwija się, gdy wiele z nich zgadza się z osobą predysponowaną.

Objawy tocznia

SLE może wpływać na różne narządy, więc objawy zależą od narządu, który jest dotknięty . Na przykład:

Skóra po ekspozycji na słońce jest jednym z często występujących systemów . Pacjent zwykle konsultuje się po pojawieniu się wysypki na twarzy, rękach, tułowiu lub udach. Jednak zmiany skórne nie zawsze pojawiają się po ekspozycji na słońce.

Bardzo często uderza w aparat lokomotywy . Pacjent może mieć bardzo podobne reumatoidalne zapalenie stawów.

Mogą występować ogólne objawy epidemii, wśród których najistotniejsze są wysoka gorączka, zmęczenie i ból mięśni.

Nerka (oba) jest jednym z narządów, które mogą mieć wpływ, który wymaga agresywnego leczenia w celu zapobiegania niewydolności nerek . Wiele razy pacjent nie ma niewydolności nerek lub jest tak mały, że nie wymaga znaczącego leczenia, o ile nie jest ściśle monitorowany.

Neurologiczne zaangażowanie jest kolejnym z poważnych skutków SLE . Można podać różne objawy, od zaburzeń psychiatrycznych po choroby powodujące deficyty neurologiczne.

Innym częstym objawem jest zwykle obecność powtarzających się aborcji . W tych przypadkach zwykle wiąże się to z obecnością przeciwciał antyfosfolipidowych we krwi.

Diagnoza tocznia

Diagnoza tocznia tkwi w obrazie klinicznym i obecności we krwi szeregu dość charakterystycznych przeciwciał: ANA (w Hiszpanii są one często nazywane AAN: przeciwciała przeciwjądrowe), które mogą występować w wielu innych procesach: anty-natywny DNA (charakterystyczny SLE), anty-Sm (SLE swoisty, ale pojawia się w bardzo niskiej częstotliwości od -20 do 30% -); anty-Ro i anty-la, również obecne w innych chorobach autoimmunologicznych.

Leczenie tocznia

Leczenie tocznia zależy od stanu klinicznego pacjentów i dotkniętych narządów . W obu przypadkach możliwe jest ustanowienie standardowej terapii do walki z modelem choroby.

Wysoki procent SLE ma bardzo łagodny szlak (szczególnie w naszym środowisku), a leczenie wymaga tylko długotrwałego podawania hydroksychlorochiny - (nazwa handlowa jest Dolquine) . - bardzo stary - lek ten stał się niezbędnym produktem do zwalczania choroby, gdy ma poważne objawy. Jeśli u pacjenta występują objawy ogólnoustrojowe lub zapalenie stawów, mogą być związane niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ) lub kortykosteroidy w małej dawce.

Gdy choroba ma poważne powikłania (takie jak nerki), będą musieli uciekać się do sterydów i pół lub nawet wysokich dawek i ostatecznie leków immunosupresyjnych.

Czy można zapobiec toczeń?

Odpowiedź nie jest wątpliwa i NIE . Dzisiaj nie ma protokołu medycznego, który ma zapobiegać chorobie.